Polimorfizm 575C/T genu RANK i jego związek z osteoporozą u kobiet po menopauzie
Więcej
Ukryj
1
Katedra i Zakład Histologii SUM
2
Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej - Śląski Uniwersytet Medyczny
3
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Autor do korespondencji
Ariel Plewka
Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej - Śląski Uniwersytet Medyczny, ul. Medyków 8b, 40-752 Katowice, Polska
Ann. Acad. Med. Siles. 2014;68
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Wstęp:
Osteoporoza jest szkieletowym zaburzeniem charakteryzującym się narażeniem kości na wytrzymałość, narażając tym samym osobę na zwiększone ryzyko złamania. Wykazano, że genetyczne wariacje w RANK mają związek z chorobami szkieletu kostnego.
Materiał i metody:
Badania przeprowadzono na grupie 570 kobiet w wieku postmenopauzalnym (404) i rozrodczym (166). Grupa w wieku postmenopauzalnym obejmowała kobiety z osteoporozą, osteopenią i zdrowe. Kobiety w wieku rozrodczym były zdrowe.
Zbadano częstość występowania polimorfizmu badanego genu w grupie pacjentek z oznaczoną gęstością mineralną kości (BMD) oraz w grupie kontrolnej. Badanie przeprowadzono metodą RFLP-PCR.
Wyniki:
Uzyskane wyniki badań nie wykazały korelacji polimorfizmu RANK C575T ze zmniejszoną gęstością kości oraz zwiększonym ryzykiem występowania osteoporozy pomenopauzalnej.
Wnioski:
Homozygota TT polimorfizmu genu receptora RANK nie jest czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia osteoporozy i jest powiązana z niższymi wartościami opisującymi gęstość kostną u kobiet z osteoporozą i osteopenią.